На сучасному етапі криміногенної ситуації в Україні все частіше вчиняються злочини із застосуванням вогнепальної зброї. В більшості випадків вона служить як один з основних знарядь, що значно полегшує довести злочинне діяння до кінця. В першу чергу це пов’язано з тим, що нелегальних шляхів отримання зброї значно збільшилося.

Суспільна небезпека вказаних злочинів полягає в тому, що під загрозу попадають і інші люди, які по-суті можуть і не мати відношення до злочинного умислу протиправних дій. А тому судова балістика, як галузь криміналістики вивчає ознаки вогнепальної зброї і боєприпасів до них, закономірності виникнення слідів під час пострілу, ідентифікацію боєприпасів до вогнепальної зброї, ситуативні питання щодо здійснення пострілу.

Судова балістика — це галузь криміналістичної техніки, яка вивчає ознаки вогнепальної зброї і боєприпасів, закономірності виникнення слідів їх застосування, розробляє засоби і методи збирання й дослідження таких слідів для встановлення певних обставин розслідуваних злочинів, а також рекомендацій щодо запобігання злочинам, пов'язаним із вогнепальною зброєю.

З цього і виникає необхідність ознайомитися з предметом та можливістю завдань, які вирішуються в секторі досліджень зброї відділу криміналістичних видів експертиз Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України за напрямком «Експертиза зброї», за такими експертними спеціальностями:

3.1 «Балістичне дослідження вогнепальної зброї та бойових припасів до неї»;

3.2 «Балістичне дослідження слідів зброї, слідів пострілу та ситуаційних обставин пострілу».

Речовими доказами, а саме об’єктами дослідження виступають: вогнепальна зброя (пістолети, револьвери, рушниці, гранатомети тощо), її окремі частини, патрони або їх складові (кулі, гільзи, дріб, картеч), конструктивно схожі вироби, які виготовлені промисловим, кустарним або саморобним способом, а також сліди пострілу.

До основних завдань балістичної експертизи належать:

- установлення конкретного екземпляра вогнепальної зброї за слідами на стріляних кулях, гільзах (шроті, картечі);

- визначення виду, системи (моделі) та калібру вогнепальної зброї і боєприпасів;

- встановлення можливості пострілів без натискання на спусковий гачок;

- установлення обставин, пов'язаних з використанням вогнепальної зброї (встановлення відстані, з якої стріляли, напрямку пострілу, взаємного положення зброї та перешкоди тощо);

- встановлення належності саморобних стріляючих пристроїв і патронів до них до вогнепальної зброї і боєприпасів.

Орієнтовний перелік вирішуваних питань: 3.1 «Балістичне дослідження вогнепальної зброї та бойових припасів до неї»:

1) При дослідженні зброї:

- чи є наданий на експертизу предмет, який вилучений …… вогнепальною зброєю?;

- якщо так, до якого виду, системи та моделі вона належить?;

- чи придатна вона для стрільби?;

- частиною вогнепальної зброї якого виду і зразка (моделі) є дана деталь (магазин, затвор, вісь барабана револьвера тощо)?;

- яким способом (промисловим чи саморобним) виготовлено предмет, який вилучений ….?;

2) При дослідженні боєприпасів:

- чи є предмети зовні схожі на патрони, які вилученні…….боєприпасами та чи придатні вони для стрільби?;

- до якого виду й зразка належить наданий на дослідження патрон(и)?

 

Орієнтовний перелік вирішуваних питань: 3.2 «Балістичне дослідження слідів зброї, слідів пострілу та ситуаційних обставин пострілу»:

1) При дослідженні стріляних куль (дробу, картечі) та гільз :

- до якої зброї (вид, система, модель) належить стріляна (куля чи гільза)?

- чи відстріляна (куля чи гільза) з представленої на дослідження зброї?;

- чи відстріляні (кулі чи гільзи) з одного екземпляра зброї?;

- зі зброї якого виду, системи, зразка відстріляна …. (куля чи гільза)?;

2) При дослідженні слідів пострілу:

- у якому напрямку і з якої відстані зроблено постріл, що утворив пошкодження на об'єкті, вилученому з місця події?

- яким було положення зброї відносно потерпілого (перешкоди)?

Експертові, з урахуванням характеру питання, надаються: зброя, усі патрони, гільзи, кулі, шрот, пижі, які приєднані до справи як речові докази, порівняльні матеріали, предмети зі слідами пострілу.

Усі надані об'єкти повинні бути належно упаковані. До упакування прикріплюється бірка в якій вказується найменування об’єкта, кількість, місця виявлення, наприклад: «шрот, що вилучений з трупа А., 4 шротини», дата вилучення, місце тощо). На предметах з пошкодженнями мають бути орієнтувальні позначки (зовнішній, внутрішній бік, верх, низ тощо).

Для вирішення питань про обставини пострілу (напрямок, дистанція, взаємне положення зброї та перешкоди тощо) експертові надаються предмети, на яких є сліди пострілу, протокол ОМП, попередні висновки судово-медичної експертизи та інші матеріали чи об’єкти, які необхідні для проведення даного дослідження.