В ході досудового розслідування у кримінальних провадженнях все частіше виникає необхідність у призначенні судової почеркознавчої експертизи. Метою призначення судової експертизи є встановлення тотожності та інших обставин з метою отримання фактичних даних, що мають значення для кримінального провадження.

Почеркознавча експертизаце дослідження, яке проводиться експертом на базі спеціальних знань у галузі судового почеркознавства у відповідності з кримінально-процесуальним і цивільно-процесуальним законодавством з метою встановлення фактів (фактичних обставин), які мають доказове значення у кримінальних і цивільних провадженнях.

Почеркознавча експертиза є суттєвим помічником слідчим підрозділам для розслідування та розкриття злочинів з подальшим притягнення винних осіб до відповідальності.

Почеркознавча експертиза вирішує дві основні групи завдань: ідентифікаційні та діагностичні.

Ідентифікаційні - передбачають встановлення конкретного виконавця досліджуваного рукопису або вирішення питання про виконання ряду рукописів чи фрагментів рукопису однією або різними особами.

Діагностичні - пов’язані зі встановленням умов виконання досліджуваного рукопису.

Для проведення почеркознавчої експертизи на дослідження можуть надаватися такі об’єкти та зразки для порівняння:

Об’єкт судово-почеркознавчої експертизи слід розглядати у широкому та вузькому значеннях.

Об’єктом судово-почеркознавчої експертизи у широкому значенні є матеріали кримінальної або цивільної справи, які надсилаються на експертизу та відносяться до її предмету.

Безпосереднім об’єктом судово-почеркознавчої експертизи (або об’єктом у вузькому значенні) є конкретна почеркова реалізація (рукопис), а також виражена в ній система властивостей почерку.

Види об’єктів (рукописів).

Текст – вид рукопису, змістовна сторона якого зафіксована за допомогою буквених та (або) цифрових позначень.

Підпис – вид рукопису, який відображає прізвище (ім’я, по-батькові) особи у вигляді букв або (та) умовних письмових знаків та має посвідчувальне призначення.

Короткий запис – вид рукопису, змістовна сторона якого зафіксована за допомогою одного-трьох слів або одного-семи цифрових позначень.

Перелік питань, які вирішує почеркознавча експертиза:

- чи виконано рукописний текст (рукописні записи) певною особою?

- чи виконані декілька рукописних текстів (рукописних записів)однією особою?

- чи виконано рукописний текст навмисно зміненим почерком?

- чи виконано рукописний текст у незвичних умовах під впливом збиваючих факторів (природних, штучних)?

- чи перебувала особа, яка виконала рукописний текст, у незвичайному стані?

Аналогічні питання можуть вирішуватись і щодо виконавців підписів.

 

З метою уникнення тривалих строків виконання експертиз, для визначення кола питань, які необхідно вирішити з використанням спеціальних знань, та надання переліку необхідних матеріалів слід звернутися за консультацією до керівника за відповідною експертною спеціальністю.

 

Контактні дані: завідувач сектору почеркознавчих досліджень, технічного дослідження документів та обліку відділу криміналістичних видів досліджень Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Григорович Тетяна Володимирівна, моб. тел. 0978959397.