Останнім часом під час досудового розслідування в кримінальних провадженнях усе частіше виникає потреба призначення судової фототехнічної експертизи. Практична діяльність експертних підрозділів свідчить про необхідність систематизації та узагальнення відомостей щодо призначення та проведення зазначених досліджень. Розвиток систем зйомки фото-, та відеоінформації про навколишнє середовище, досягнення у сфері обробки, фіксації та передачі цієї інформації засобами цифрових технологій обумовило широке їх застосування в різних галузях суспільного життя: системах спостереження та охорони, контролю за технологічними процесами, дорожнім рухом тощо. Досить часто отримана цими засобами фото-, та відеоінформація потрапляє у сферу адміністративного, цивільного чи кримінального судочинства. Для встановлення доказової інформації призначається експертиза фото-, чи відеозображень. У той же час проведення дослідження цифрових зображень та засобів їх виготовлення має низку особливостей, що пов’язані з технологією процесів цифрової фіксації зображень.

 

Предметом судової фототехнічної експертизи є фактичні дані, що стосуються провадження і пов’язані з зафіксованою на фотознімках та у відеозаписах інформацією, технікою та технологією їх виготовлення.

 

Об’єктами експертизи є:

ü фотокартки (спеціальні, документальні, художні тощо);

ü типографські та інші репродукції, у тому числі виготовлені за допомогою сканувальних пристроїв;

ü цифрові зображення (оригінали та копії);

ü відеозаписи (використовують окремі кадри як статичний матеріал, оригінали та копії).

 

Вимоги до об’єктів експертизи:

ü якість – фотознімки чи кадри відеозображення чіткі, задовільної контрастності, відображають усі дрібні елементи та особливості зафіксованих об’єктів (достатню деталізацію);

ü достовірність – фотознімки вилучено й надано на експертизу з дотриманням усіх процесуальних норм і правил, що виключають їх підміну, підробку, плутанину в назві тощо;

ü при вилученні об’єктів експертизи (наприклад, цифрових фотознімків, відеозаписів) вони повинні бути відповідним чином записані на певний носій, упаковані та опечатані, щоб виключити можливість їх пошкодження і стороннього доступу. Не допускається використання рулонної «стретч-плівки» та липкої стрічки типу «скотч», скріплення металевими скобами при пакуванні і закріпленні паперових бирок з пояснювальними написами, а також надсилання документів про призначення експертиз і досліджень та матеріалів до них засобами електронного зв’язку.

 

Основними завданнями фототехнічної експертизи є:

ü встановлення державного реєстраційного номерного знака транспортного засобу, що зафіксований на фотознімках (цифрових, аналогових) та у відеозаписах (кадрах відеозаписів);

ü встановлення марки, моделі транспортного засобу, що зафіксований на фотознімках (цифрових, аналогових) та у відеозаписах (кадрах відеозаписів);

ü встановлення часу, який подолав (від точки «А» до точки «Б») транспортний засіб на відеозаписах (кадрах відеозаписів);

ü визначення швидкості руху транспортного засобу за матеріалами відеозаписів;

ü встановлення пристрою, з використанням якого було створено цифровий фотознімок;

ü порівняння між собою зображених об’єктів (будь-яких об’єктів);

ü визначення зросту зафіксованих осіб на цифрових та аналогових фотознімках, а також у відеозаписах;

ü визначення розмірів та розташування зафіксованих об’єктів;

ü встановлення ознак монтажу на цифрових та аналогових фотознімках;

ü покращення якості зображення в цілому та конкретно зафіксованих об’єктів на фотознімках (цифрових) та у відеозаписах (кадрах відеозаписів).

 

Проведенням судової фототехнічної експертиза можливо вирішити наступні задачі:

ü ідентифікаційні завдання – установлення факту індивідуально-конкретної тотожності. Вони є найтиповішими для криміналістичної експертизи. Ідентифікаційні завдання формулюють у питаннях про конкретний об’єкт. Це ототожнення технічних засобів, які використовувалися для виготовлення фотознімків окремих предметів (одягу, виробів, приміщень), окремих ділянок місцевості, пошкоджень тощо за їх зображеннями на фотознімку;

ü класифікаційні завдання – установлення характеристик (властивостей) невідомого чи відомого об’єкта для віднесення його до загальноприйнятого класу. Найчастіше такі завдання виникають на початкових стадіях розслідування злочину і мають пошуковий характер – установлення природи об’єкта, його призначення, галузі (сфери) застосування тощо. Це завдання щодо встановлення класу фотоапаратури, за допомогою якої міг бути виконаний фотознімок, типу чи моделі автомобіля за його зображеннями тощо;

ü діагностичні завдання – установлення стану об’єктів і подій, що спричинюють його зміни. Найбільш типовими прикладами завдань цього підкласу є: установлення обставин виготовлення фотознімків (ретуш зображення, монтаж, визначення точки зйомки, установлення державних реєстраційних номерних знаків транспортних засобів, визначення часу, протягом якого певний об’єкт подолав відстань, тощо), визначення натуральних розмірів предметів, зафіксованих на фотознімках.

 

Орієнтовний перелік запитань, які вирішує фототехнічна експертиза:

ü чи можливо покращити якість зображення невідомої особи, яка зафіксована у відеозаписі «0000» у проміжку часу з 01:54:13 до 01:54:30? Якщо так, то покращити та виконати збільшення зображення цієї особи з подальшим записом на оптичний диск.

ü якого зросту особа в капюшоні, зображена у відеозаписі «0000» у проміжку часу з 01:54:13 до 01:54:30, якщо зріст зображеної особи (статиста) у відеозаписі «0000» у проміжку часу з 01:54:13 до 01:54:30, становить 173,5 см?

ü який розмір взуття особи у капюшоні, що зображена у відеозаписі «0000» у проміжку часу з 01:54:13 до 01:54:30, якщо розмір зображеної плитки у відеозаписі «0000» становить: 400×400 мм?

ü чи змінився об’єм об’єкта (хххх), зображеного у відеозаписі «0000» у проміжку часу з 01:54:13 до 01:54:30, порівняно з розмірами цього ж об’єкта, зображеного у відеозаписі «0000» у проміжку часу з 01:12:11 до 01:16:21?

ü чи тотожна модель зображеного в наданому на дослідження відеозаписі «0000» у проміжку часу з 01:54:13 до 01:54:30 транспортного засобу світлого кольору з темним дахом, який рухається в ближньому до точки зйомки ряді проїжджої частини, марці та моделі зображеного автомобіля Honda CR-V з формою кузова 2007–2012 років випуску, що зафіксований у графічному файлі «0000»?

ü яким є державний реєстраційний номерний знак зображеного в наданому на дослідження відеозаписі «0000» у проміжку часу з 01:54:13 до 01:54:30 транспортного засобу світлого кольору з темним дахом, який рухається в ближньому до точки зйомки ряді проїжджої частини?

ü чи є зображення предмета (зазначається будь який об’єкт, щодо якого потрібно провести дослідження), який був направлений з листом від 11.11.2018 № 11/1-11 одним і тим самим зображенням (зазначається будь який об’єкт, щодо якого потрібно провести дослідження) на чотирьох детальних фотознімках, що містяться на диску для лазерних систем зчитування, що упакований у пакет № 000000?

ü чи є ідентичними між собою графічні зображення (підписів/ печаток) у файлі «0000» та у файлі «1111»?

ü Чи застосовувалось додаткове програмне забезпечення (графічні редактори) при виготовленні наданих графічних файлів «0000» та «1111»?

ü які дата та час виготовлення графічних файлів «0000» та «1111», дата та час їх редагування?

ü де знаходиться точка зйомки наданого на експертизу фотознімка?

ü чи можливо покращити якість зображення державного реєстраційного номерного знака транспортного засобу та самого транспортного засобу, який зафіксовано у файлі «0000» у проміжку часу з 09:43:56 до 09:55:56? Якщо так, то покращити та виконати збільшення зображення державного реєстраційного номерного знака транспортного засобу та самого транспортного засобу з подальшим записом на оптичний носій?»

ü чи можливо встановити характерні ознаки транспортного засобу червоного кольору, який зафіксовано у файлі «0000» у проміжку часу з 09:43:56 до 09:55:56 для подальшої його ідентифікації? Якщо так, то чи є зображений транспортний засіб тим транспортним засобом, що зображений у файлах «1111», «2222»?

ü чи можливо ідентифікувати куртку особи, яка з’являється у відеозаписі «0000» у проміжку часу з 09:43:56 до 09:55:56? Якщо так, то чи є вона курткою, що була вилучена під час обшуків, фотознімки якої додаються?

ü чи можливо покращити зображення відеозапису «0000», де зафіксовано подію від 27.08.2016, який міститься на CD-R диску, що вилучений 11.10.2018, а саме в період часу з 23 год. 32 хв. 32 сек. до 23 год. 34 хв. 48 сек.? Якщо так, то чи можливо виконати кольорові зображення осіб-учасників конфлікту, зокрема їх облич та предметів, які вони тримають у руках (частин предметів), що містяться в цьому відеозаписі в указаний період часу, з подальшим записом на оптичний носій?

ü чи можливо використовувати надані на дослідження флеш-карти «Canon», «Toshiba», «Kingston» у цифрових фотоапаратах «Canon», наданих на дослідження?

ü чи створено надані на дослідження файли «0000», «1111», «2222» цифровими фотокамерами «Canon», наданими на дослідження? Якщо так, то якою з них і який файл

ü чи створено надані на дослідження файли з назвами «0000», «1111», «2222» в одних і тих самих чи різних умовах?

ü чи є зображення татуювання на лівій руці особи, яка наносить тілесні ушкодження потерпілим, що зафіксовано у проміжку часу з 22:49:13 до 22:49:20 у відеозаписі «0000», що записаний на диск CD-R ANV Professional?

ü чи одне й те саме зображення місцевості зафіксовано у файлі «0000» та у файлах «1111» і «2222», наданих на дослідження?

ü чи містять надані на дослідження фотознімки: «0000», «1111» ознаки монтажу?

ü чи відповідає зображення місць перетину зображених захисних елементів на фотозображенні «0000» та фотозображенні «1111», а також на зворотній частині зразка (сигнального примірника) спеціального бланку нотаріального документа серії АА 000000?

ü який час пройшов на відеозаписі із назвою «0000», що міститься на оптичному диску Verbatim DVD-R 4.7 GB16x 120min із наявним навколо центрального отвору номером: «0000», з моменту виходу на проїзну частину дороги пішохода Іванова І. І. до моменту первинного контакту (моменту зіткнення) із автомобілем «TOYOTA RAV4»?

ü який час пройшов на відеозаписі із назвою «0000», що міститься на оптичному диску Verbatim DVD-R 4.7 GB16x 120min із наявним навколо центрального отвору номером: «0000», з моменту появи передньої частини автомобіля «TOYOTA RAV4» на відеозаписі (точка № 1) до моменту проїзду переднього краю пішохідного переходу (точка № 2) автомобіля «TOYOTA RAV4»?

ü який час пройшов на відеозаписі із назвою «0000», що міститься на оптичному диску Verbatim DVD-R 4.7 GB16x 120min із наявним навколо центрального отвору номером: «0000», з моменту проїзду передньої частини автомобіля TOYOTA RAV4» повз стовпчик рекламного щита, що розташований на правому узбіччі автодороги «Обхід м. Тернопіль» до моменту проїзду передньої частини цього автомобіля повз початок пішохідного переходу та із якою швидкістю міг рухатись даний автомобіль на вказаній ділянці, при умові його рівномірного руху, тобто відстань 22,4 м?

ü з якою швидкістю рухався автомобіль TOYOTA RAV4» на відеозаписі із назвою «0000», що міститься на оптичному диску Verbatim DVD-R 4.7 GB16x 120min із наявним навколо центрального отвору номером: «0000», з моменту перетину точка № 1 до моменту проїзду переднього краю точки № 2, при умові його рівномірного руху, відстань від точки № 1 до № 2 становить 24 м?

Наведений перелік питань є невичерпним.

Для встановлення часу та швидкості транспортного засобу на відеозаписі експертові необхідно надавати вихідні дані, в яких зазначати орієнтири, точки, які подолав транспортний засіб, а також зазначати відстань, яку подолав автомобіль умовно від точки А до точки Б.

 

Перед призначенням судової фототехнічної експертизи рекомендується провести попередній огляд об’єктів із залученням фахівця Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України з метою встановлення наявності даних, що можуть мати доказове значення у кримінальному провадженні, та вирішення питання про доцільність подальшого призначення експертизи.

З метою уникнення тривалих строків виконання експертиз, для узгодження мети, чіткості й доцільності поставлених запитань перед призначенням експертизи необхідно проконсультуватися з експертом.

 


Контактні дані: завідувач сектору досліджень у сфері інформаційних технологій Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Кахнич Василь Ярославович, моб. тел. 0978016713, електронна пошта: vasyl15@ukr.net.