Вибухотехнічна експертиза є досить специфічним видом судової експертизи. Це пов’язано з особливостями об’єктів, які в ній досліджуються. Вибухотехнічну експертизу призначають під час розслідування різноманітних злочинів: убивств, нанесення тяжких тілесних ушкоджень, пошкоджень державного й особистого майна, під час здійснення яких було використано вибухові матеріали.
Судова вибухотехнічна експертиза – рід криміналістичної експертизи, предметом якої є фактичні дані (обставини), які пов’язані з визначенням групової належності та єдиного джерела походження вибухових пристроїв у цілому вигляді або за їх фрагментами (осколками), елементів вибухових пристроїв, обставин вибуху, які встановлюються на основі спеціальних знань у галузі криміналістичної вибухотехніки за питаннями, які поставлені на вирішення експертизи.
До об’єктів вибухотехнічної експертизи належать власне вибухотехнічні вироби, матеріали та речовини: вибухові речовини та їх пакування, капсулі та детонатори, вогнепровідні та детонуючі шнури, гранати, міни, снаряди, підривачі, запалювачі, саморобні боєприпаси, саморобні вибухові пристрої, піротехнічні вироби, навчально-імітаційні засоби та їх залишки після вибуху, а також предмети, що імітують вибухові речовини та вибухові пристрої.
Основними завданнями експертизи є:
- визначення належності об’єкта до вибухових пристроїв (боєприпасів) та визначення класифікаційної категорії пристрою;
- визначення (опису) конструкції пристрою та способу його виготовлення;
- встановлення здатності пристрою спричинити вибух та можливості вибуху пристрою в конкретних умовах (струс, нагрівання тощо).
Наведемо орієнтовний перелік вирішуваних питань:
- Яким способом – саморобним чи промисловим виготовлено вибуховий пристрій?
- Чи здатний цей пристрій спричинити вибух? Якщо не здатний, то з яких причин?
- У який спосіб у цьому випадку було підірвано пристрій?
- Чи є предмети, знайдені на місці події (в тілі потерпілого), частинами вибухового пристрою? Якщо так, то до якого виду пристроїв вони належать?
Щодо питань, пов’язаних із призначенням та проведенням судових експертиз за вказаним напрямком звертатися за консультацією:
Начальник відділу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України – Судомир Тарас Дмитрович, телефон: роб. 27 14 11, моб. (097) 765 95 60.
Судовий експерт-вибухотехнік відділу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України – Кріль Андрій Володимирович, телефон: роб. 27 14 11, моб. (097) 563 79 40.