В останні роки спостерігається зростання ролі товарознавчої експертизи при розслідуванні крадіжок майна, контрабанди товарів, пограбувань, хуліганства, розбоїв та інших злочинів, коли речовими доказами у справі є товари народного споживання. У кожному конкретному випадку обсяг та виріб методів досліджень по конкретній справі залежить від специфіки справи та тих конкретних запитань, поставлених перед судовою товарознавчою експертизою, що передбачає експертну оцінку товарів з метою їх ідентифікації та експертну оцінку кількості, якості; визначення можливої вартості товарів з урахуванням їх якості тощо.

Судова товарознавча експертиза – вид судової експертизи, що призначається у випадках, коли при досудовому розслідуванні кримінальних правопорушень або судовому розгляді кримінальних проваджень, цивільних, господарських справ і справ про адміністративні правопорушення виникає потреба у спеціальних знаннях у галузі товарознавства.

Предмет експертизи визначається в кожному індивідуальному випадку залежно від мети товарознавчої експертизи і стосується класифікаційної категорії товару та/або характеристик товару.

Об’єктами судової товарознавчої експертизи є: товари народного споживання (непродовольчі: будівельні, меблеві, ювелірні, косметичні, галантерейні, культурно – побутові товари, побутова техніка, одяг, взуття тощо; продовольчі: зерноборошняні, кондитерські, смакові, ін. товари), сировина (зернові культури, продукти нафтопереробної галузі, продукти металообробної галузі) та обладнання (машини та механізми).

Основні завдання судової товарознавчої експертизи:

-       встановлення приналежності товарів до класифікаційних категорій, прийнятих у виробничо – торговельній сфері (вид, ґатунок, артикул, марка, модель, розмір, комплектність тощо);

-       визначення способу виробництва (промисловий чи кустарний);

-       проведення ідентифікації товарів згідно Українського класифікатора товарів зовнішньої економічної діяльності;

-       встановлення змін показників якості, спричинених впливом різних факторів;

-       визначення ринкової вартості товарів на певну дату (в т.ч. вартості відсутнього майна);

-       встановлення розміру матеріального збитку, спричиненому власнику внаслідок пошкодження належного йому майна.

Типовий перелік питань винесених на судову товарознавчу експертизу:

-       яке найменування та призначення товарів?

-       яка групова належність (класифікаційна категорія (вид, різновид, група)) товарів?

-       яка ринкова вартість об’єктів дослідження станом на певну дату?

-       якому коду згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності відповідають товари?

-       чи має даний виріб дефекти? Якщо так, то які саме?

-       який розмір матеріального збитку, спричиненому власнику внаслідок пошкодження належного йому майна (із обов’язковим зазначення дати оцінки)?

З метою уникнення тривалих строків виконання експертиз, для визначення кола питань, які необхідно вирішити з використанням спеціальних знань, та надання переліку необхідних матеріалів слід звернутися за консультацією до судового експерта за відповідною експертною спеціальністю.

Контактні дані: завідувач сектору товарознавчих та гемологічних досліджень відділу товарознавчих, гемологічних, економічних, будівельних, земельних досліджень та оціночної діяльності Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Кудров Андрій Костянтинович, моб. тел. 0677288277.