В ході досудового розслідування у кримінальних провадженнях все частіше виникає необхідність у призначенні судової технічної експертизи документів. Предметом судово-технічної експертизи документів є факти і обставини, пов'язані з виготовленням документів, способом внесення у них змін, виявленням невидимих записів тощо, які встановлюються на основі спеціальних знань у галузі технічного дослідження документів в передбаченому законом порядку.
Метою призначення судової експертизи є встановлення тотожності та інших обставин з метою отримання фактичних даних, що мають значення для кримінального провадження.
Судово-технічна експертиза документів (СТЕД) – являє собою дослідження документа, яке проводиться у процесуальній формі та за дорученням органу розслідування або суду, що має за мету визначення способу його виготовлення, встановлення наявності у ньому змін та способів їх внесення, виявлення невидимих записів, а також ідентифікацію предметів і матеріалів, які використовувалися для виготовлення документа або внесення до нього змін.
Протягом багатьох десятиліть судово-технічна експертиза документів є суттєвим помічником слідчим підрозділам для розслідування та розкриття злочинів з подальшим притягнення винних осіб до відповідальності.
За метою дослідження всі завдання СТЕД поділяються на ідентифікаційні, діагностичні і класифікаційні.
Ідентифікаційні завдання складають дослідження з метою ототожнення:
конкретних технічних засобів, що використовуються для виготовлення документів або їх фрагментів (друкарських машин, касових апаратів, печаток, штампів, розмножувальної техніки, перових і кулькових ручок, олівців тощо);
- цілого за його частинами (відновлення документа за шматками паперу тощо);
- матеріалів (папір, картон, пасти для кулькових ручок, чорнила тощо), використаних для виготовлення документа;
- виконавця машинописного документа.
Діагностичні завдання спрямовані на встановлення:
- способу виготовлення документа або його фрагментів (поліграфічний, фотографічний, рукописний), факту і способу зміни первісного змісту документа (дописка, підчистка, додруковування, травлення тощо);
- первісного змісту документа (відновлення первісних записів та зображень);
- давнини виготовлення документа (абсолютної, відносної), у тому числі хронологічної послідовності нанесення штрихів, які перетинаються;
- джерела походження документа (матеріалів, що застосовувалися для його виготовлення) за ознаками, що характеризують умови зберігання або використання.
У криміналістичній практиці зустрічаються також класифікаційні завдання, коли важливо (особливо на початковій стадії розслідування) встановити клас, тип, марку копіювально- множильного апарата, матеріалу документа тощо.
Для проведення технічної експертизи документів на дослідження можуть надаватися такі об’єкти:
- грошові знаки, які знаходяться чи знаходились в офіційному обігу, документи, що засвідчують особу, проїзні документи, знаки грошової оплати, документи, що обслуговують грошовий обіг, білети тиражних та миттєвих лотерей, цінні папери та інші документи.
Перелік питань, які вирішує технічна експертиза документів:
1. Чи відповідає даний цінний папір (грошова купюра, облігація, лотерейний білет тощо) чинним нормативам на його виготовлення?
2. Яким способом і з використанням яких технічних засобів виготовлена дана грошова купюра (облігація, лотерейний білет), інший цінний папір?
3. Чи вносились у записи документа зміни? Якщо вносилися, то яким способом (підчистка, дописка, травлення, переклеювання літер та цифр тощо) і який зміст первісних записів?
3. Чи переклеювалась у документі фотокартка?
4. Чи є на обгорілих аркушах який-небудь текст і (або) зображення? Якщо є, то який (яке) саме?
5. Який зміст залитого чорнилом (зафарбованого, забрудненого, вицвілого тощо) тексту (печатки, штампа)?
6. Чи є в даному документі (аркуші паперу) невидимий текст і якщо є, то який саме?
7. Який зміст тексту, що відобразився в слідах тиску у записах на папері?
8. Чи нанесено відбиток печатки (штампа) в наданому документі даною печаткою (штампом)?
9. Чи не виготовлено наданий відбиток на даному розмножувальному апараті (ксерокс та ін.)?
10. Чи виконані записи даним приладдям письма (кульковою ручкою, олівцем тощо)?
11. В якій послідовності виконувались фрагменти даного документа (підпис, печатка тощо)?
12. Чи нанесені відбитки печатки, штампу у той період, яким датовано документ?
З метою уникнення тривалих строків виконання експертиз, для визначення кола питань, які необхідно вирішити з використанням спеціальних знань, та надання переліку необхідних матеріалів слід звернутися за консультацією до керівника за відповідною експертною спеціальністю.
Контактні дані: завідувач сектору почеркознавчих досліджень, технічного дослідження документів та обліку відділу криміналістичних видів досліджень Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Григорович Тетяна Володимирівна, моб. тел. 0978959397.