В усьому світі пожежі призводять до величезних матеріальних та моральних втрат для людства. В Тернопільській області щороку реєструється близько 600 пожеж, виникнення яких переважно пов’язане з діяльністю людей, а отже, в інтересах держави належить встановити причини та осіб, прямо чи опосередковано причетних до виникнення пожежі.

Метою пожежотехнічної експертизи є розв’язання складної задачі з багатьма невідомими, яке спрямоване на отримання даних про умови, обставини і причини виникнення та розвитку горіння, особливості протікання процесів і явищ під час пожежі з метою виявлення існуючих залежностей.

Основними завданнями пожежотехнічної експертизи є встановлення осередку пожежі, джерела запалювання та причини виникнення пожежі. Перед цією експертизою можуть ставитися й інші завдання, пов'язані з розслідуванням (судовим розглядом) справ про пожежі, якщо для розв'язання цих завдань необхідні спеціальні знання в галузі пожежної справи.

Наведемо орієнтовний перелік вирішуваних питань:

- Де знаходиться осередок виникнення пожежі?

- Яка причина виникнення пожежі?

- Якими шляхами розповсюджувалось горіння від осередку пожежі?

- У яких напрямках розповсюджувалось горіння (знизу вгору, згори вниз, по горизонталі)?

- Скільки часу тривала пожежа?

- Яке джерело запалювання могло спричинити горіння?

- Які порушення вимог пожежної безпеки призвели до виникнення пожежі?

- Чи відповідає забезпечення приміщення первинними засобами пожежогасіння вимогам протипожежних норм?

Пожежотехнічна експертиза вирішує широке коло запитань. Це залежить від особливостей об'єкта та обставин виникнення, розвитку та гасіння пожеж. Відповіді на запитання, поставлені на вирішення пожежотехнічної експертизи, потребують застосування широкого спектру знань, інструментальних фізико-хімічних методів досліджень, оціночних розрахунків. Як правило, справи про пожежі відносяться до складних експертиз і потребують високої кваліфікації фахівців, знання численних законодавчих та нормативно-правових актів з питань забезпечення пожежної безпеки в державі й різноманітних галузях виробництва.

Щодо питань, пов’язаних із призначенням та проведенням судових експертиз за вказаним напрямком звертатися за консультацією:

Начальник відділу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України – Судомир Тарас Дмитрович, телефон: роб. 27 14 11, моб. (097) 765 95 60.

Головний судовий експерт-вибухотехнік відділу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України – Семенина Тарас Васильович, телефон: роб. 27 14 11, моб. (097) 563 79 40.