Останнім часом в ході досудового розслідування у кримінальних провадженнях все частіше виникає необхідність у призначенні судової портретної експертизи. Метою призначення судової експертизи є встановлення особистості невідомих злочинців, свідків, обвинувачених, підозрюваних, фактів належності документів, що посвідчують особу, їх власників, інших фактичних обставин, які мають суттєве значення для розкриття і розслідування злочинів, а також розшуку злочинців і інших осіб. Власне мета експертизи обмежується ідентифікацією конкретної особи, в кінцевому рахунку вирішенням наступного питання: «Одна чи різні особи зображені на представлених фотознімках або інших об’єктивних відображеннях зовнішнього вигляду людини?».

 

Судово-портретна експертиза проводиться з метою ідентифікації особи за ознаками зовнішності за матеріальними зображеннями, зафіксованими у вигляді об’єктивних зображень на різних носіях, з використанням спеціальних методів і прийомів дослідження.

Портрет – це не тільки погрудний та поясний фотознімки особи, а також фотознімки на весь зріст (поодинокі, групові та ін.).

 

Предметом судової портретної експертизи є закономірності фізіологічної будови рис зовнішності людини, їх зміни протягом життя та після смерті, використання особливостей зовнішнього вигляду людини для розкриття та розслідування злочинів.

 

Об’єктом судової портретної експертизи є зовнішній вигляд людини та його різноманітні відображення об’єктивного характеру.

Об’єктами експертизи є:

-       фотокартки (спеціальні, документальні, художні тощо);

-       цифрові зображення;

-       кіно - і відеозапис (використовують окремі кадри як статичний матеріал, що несе інформацію про зовнішні ознаки особи).

 

Вимоги до об’єктів експертизи:

-  порівнюваність - означає наявність і однакове відображення однотипних елементів і їх ознак на об’єктах, що порівнюються, особи, зображені на фотознімках, що порівнюються, мають бути приблизно одного віку та знаходитися в однаковому положенні щодо фотокамери та освітлення;

-  доброякісність - знімки чіткі, задовільної контрастності, відображають всі дрібні елементи та особливості обличчя особи;

- достовірність - фотознімки вилучені й направлені на експертизу з дотриманням усіх процесуальних норм і правил, що виключають їх підміну, підробку, плутанину в назві.

Фотопортрети та кадри відеозапису є об’єктивними носіями інформації про зовнішній вигляд людини, що відображають його відповідно до законів оптики та перспективи, точно передають форму, розміри та інші ознаки елементів зовнішності.

 

На достовірність відображення зовнішності людини на фотознімках та відеокадрах може впливати цілий комплекс факторів, які необхідно враховувати при аналізі ознак зовнішності та призначнні експертизи, зокрема:

-  фактори, що пов’язані безпосередньо з процесом фото - та відеозйомки (умови зйомки, включаючи вид і характер освітлення, положення голови та тіла людини, оптичні та технічні характеристики фото - та відеоапаратури, властивості фото - та відеоносіїв, особливості технологічних процесів при виготовлені твердих копій, у тому числі шляхом фотографування з екрана монітора та виготовлення репродукцій фотопортретів);

-  фактори, що пов’язані зі станом зовнішності особи (косметичне оформлення зовнішнього вигляду, мімічні зміни, штучні зміни зовнішності без хірургічних втручань, можливість хірургічних втручань);

-  фактори, що пов’язані з умовами використання та зберігання носіїв фото та відеоінформації (тривале зберігання, оригінал чи копія, низька роздільна здатність відеокадру цифрового зображення).

 

Завдання судової портретної експертизи можна поділити на три групи: ідентифікаційні, діагностичні та класифікаційні.

 

Найбільш типовими запитаннями при вирішені ідентифікаційних задач є: - «Чи зображена на представлених фотознімках (зазначаються індивідуалізуючи ознаки фотознімків) одна і та сама особа?». Це питання може бути сформульоване й таким чином: - «Одна чи різні особи зображені на представлених фотознімках?» - «Чи є серед осіб, зображених на груповому фотознімку, особа, фотографія якої представлена?» - «Чи зображена на відеокадрі особа, фотознімок якої наданий (представлений) для порівняння?».

 

Орієнтовний приклад питань ідентифікації особи по відеозображенням:

- «Чи придатне зображення особи у відео-файлі «000.mp4», яка вдягнена у клітчату рубашку зеленого кольору у часовому проміжку з 00:00:00 по 00:00:00 для портретної ідентифікації?»;

- «Одна чи різні особи зображені на відео-файлі «445.mp4» у часовому проміжку з 00:00:00 по 00:00:00 та у відео-файлі «000.mp4» де зображений громадянин Петров О.О., який було надано в якості порівняльних зразків».

 

В питаннях ідентифікації особи по відеозображенням повинна міститись наступна інформація:

- яка конкретно папка та який конкретний відеофайл підлягає дослідженню (назву файлу);

- який конкретний період часу (або часова мітка) у відеофайлі підлягає дослідженню;

- вказати прикмети особи, яка підлягає дослідженню та розміщення його в кадрі.

 

Для вирішення поставлених перед експертизою питань слідчий, що призначив експертизу, повинен представити в розпорядження експерта відповідні порівняльні матеріали - зразки для порівняння, які повинні бути гарної якості й задовольняти вимогам вірогідності, співставленості й повноти.

Вірогідність матеріалів забезпечується дотриманням процесуальних правил вилучення й оформлення портретів і інших об'єктів, що направляються на експертизу.

Співставленість матеріалів означає, що зображення повинні мати можливість для порівняння, тобто бажано, щоб особи на знімках були сфотографовані в можливо більш однакових умовах (поза, ракурс, освітлення,), зображені повинні бути близькі за віком. Ця вимога обумовлена тим, що важко, а іноді й неможливо зробити достовірний висновок, якщо, наприклад, на одному з порівнюваних знімків людина зображена у дитячому віці, а на іншому - у зрілому; на одному - у профіль, а на іншому - у фас; на одному - усміхненої, а на іншому - хмурим і т.д. У випадках, коли є можливість сфотографувати особу, треба це зробити таким чином, щоб отримані знімки повністю відповідали за умовами фотографування іншому порівнюваному об'єкту. Найбільш придатними для експертного дослідження знімками є сігналетичні фотографії, де особи, що підлягають порівнянню, сфотографовані в однакових умовах.

Повнота матеріалів, що направляються на експертне дослідження, забезпечується тим, що вони повинні в повному обсязі ознак характеризувати зовнішність. Тому потрібно зібрати найбільшу кількість знімків людини, навіть якщо вони здаються однаковими, оскільки залежно від різних умов зйомки, технічної якості знімка ознаки людини дістають на знімках різне відображення. Повне уявлення про зовнішність людини дає відеозапис, тому що ознаки в русі виявляються відображеними під різними кутами.

 

Порівняльними матеріалами для ідентифікації особи за фотознімком можуть бути достовірні фотографії та відеозапис цієї особи (любительські, професійні, а також експериментальні). Доцільно, щоб серед порівняльних зразків були знімки, близькі до досліджуваного за часом зйомки і ракурсом зображення.

 

При призначенні судової портретної експертизи допускаються типові недоліки, які збільшують терміни проведення експертизи та ускладнюють або унеможливлюють її проведення, наприклад:

1.   На експертизу направляються об’єкти, які не містять і не можуть містити інформацію, що має значення у кримінальному провадженні.

2.   Однією постановою призначаються експертизи з великою кількістю об’єктів та з великим об’ємом даних, при цьому не визначаючи пріоритети першочерговості.

3.   На експертизу надаються недостовірні та недоброякісні досліджувані об’єкти та порівняльні зразки.

4.   На експертизу надаються незіставні (з відсутністю або викривленням однотипних ознак) досліджувані об’єкти та порівняльні зразки.

5.   На експертизу надаються досліджувані об’єкти та порівняльні зразки з внесеними змінами шляхом електронного монтажу а також «дзеркальні» зображення.

6.   На експертизу надаються досліджувані об’єкти та порівняльні зразки, що мають гриф таємності.

7.   На експертизу надаються об’єкти, які з певних причин фізично неможливо дослідити або відкрити на робочій станції експерта (пошкоджені оптичні диски для лазерних систем зчитування, тощо).

 

З метою уникнення тривалих строків виконання експертиз, для узгодження мети, чіткості й доцільності поставлених запитань перед призначенням експертизи необхідно проконсультуватися з експертом.

 

Контактні дані:

завідувач сектору досліджень у сфері інформаційних технологій Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Кахнич Василь Ярославович, моб. тел. 0978016713, електронна пошта: vasyl15@ukr.net.

- старший судовий експерт сектору досліджень у сфері інформаційних технологій Тернопільського Дзюра Ольга Володимирівна, моб. тел. 0965424935, електронна пошта: bereza_ov@ukr.net.