Серед слідів, що виявляють на місці скоєння злочину, можна виявити сліди біологічного походження, джерелом яких є тіло людини та його органи.
Сліди біологічного походження можуть бути утворені кров'ю, спермою, потом, слиною, піхвовими виділеннями, сечею, до них також відносяться волосся, органи і тканини людського організму і їх фрагменти та нігті.
Особливістю даних слідів являється те, що встановлення джерела їх походження засновано на аналізі компонентів, біологічна активність яких втрачається під дією зовнішніх факторів, при цьому набуваючи деструктивних (в тому числі гнилісних) змін, такі сліди втрачають видові, групові, статеві і інші ознаки.
В силу специфічності слідів біологічного походження та здатності їх до самознищення, велике значення мають кваліфіковані попередні дослідження, фіксація і правильне вилучення таких об'єктів на місці події, а також правильність упаковки, умов зберігання речових доказів, їх направлення на дослідження.
Виявлені, вилучені та зафіксовані сліди в подальшому досліджують, проводячи ряд експертиз, до яких крім інших також відносяться судово-імунологічні експертизи.
Дослідження здійснюється на принципах законності, об'єктивності, повноти та незалежності. Проведення такої експертизи здійснюється експертами, які повинні мати відповідну освіту та пройти спеціальну підготовку.
При цьому забезпечується встановлення:
- наявності на речових доказах слідів біологічного походження, а саме крові, слини, сечі, поту, сперми, піхвових виділень;
- після встановлення наявності, слідів біологічного походження проводяться дослідження для встановлення їх видової належності, тобто вирішується питання чи належать вони людині;
- і вже після цього проводиться визначення їх групової належності;
- при цьому можна не тільки встановити їх групову належність, а й порівняти із аналогічними показниками у підозрюваного, чи інших об’єктів експертизи.
- у разі наявності суміші слідів біологічного походження, завдяки методикам, що використовуються при даному виді досліджень, можливе їх розділення та подальше окреме дослідження.
Висновок судово-біологічної експертизи за експертною спеціальністю «Імунологічні дослідження», надає важливу інформацію для вирішення широкого спектру питань, що виникають в ході слідства.
В ході проведення експертизи вирішуються такі запитання:
1. Чи є на представлених об`єктах сліди біологічного походження (кров, сперма, слина, піт, сеча)?
2. Кому належать виявлені об’єкти: людині чи тварині? Якщо тварині, то якій?
3. Якщо сліди належать людині, то яка їх групова приналежність?
4. До якої групи відноситься кров потерпілої (підозрюваної) особи?
5. Чи можуть виявлені сліди походити від громадянина особи «А», або вони походять від іншої особи?
Щодо питань, пов’язаних із призначенням та проведенням судових експертиз за вказаним напрямком звертатися до завідувача сектору біологічних досліджень та обліку Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України – Сирвитника Михайла Вікторовича. тел. (0352) 27 14 11.