У зв'язку з поширеністю випадків, коли виникнення пожеж може пов'язуватися з аварійними режимами в електромережах та електроустановках, виникає потреба в проведенні металографічних досліджень.

Металографія (від лат. metallum – метал і –графія від грец. grafo – пишу, креслю, малюю) – наука про структуру металів і сплавів та вплив хімічного складу і різноманітних видів обробки на структуру металів.

Предметом металографічних досліджень є вивчення структурних та фазових змін, які відбуваються в електричних мідних або алюмінієвих провідниках при короткому замиканні на різних стадіях пожежі.

Основними об’єктами металографічних досліджень є мідні, алюмінієві електричні провідники (інколи сталеві або біметалічні), які надаються окремо або частиною електропроводки.

При дослідженні електричних провідників зі слідами оплавлення вирішують два основних питання:

1. Чи є на електричних провідниках оплавлення металу, які відповідають таким, що виникли внаслідок короткого замикання?

2. Якщо є, то в яких умовах навколишнього середовища проходило це коротке замикання (відповідність типу первинного чи вторинного короткого замикання)?

Щодо питань, пов’язаних із призначенням та проведенням судових експертиз за вказаним напрямком звертатися за консультацією:

Начальник відділу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України – Судомир Тарас Дмитрович, телефон: роб. 27 14 11, моб. (097) 765 95 60.

Головний судовий експерт-вибухотехнік відділу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України – Семенина Тарас Васильович, телефон: роб. 27 14 11, моб. (097) 563 79 40.