Шановні колеги, ветерани служби та гості свята!

 

Сьогодні ми відзначаємо 13 річницю з Дня створення Експертної служби МВС України, хоча історія виникнення експертної служби на теренах України та області бере свій початок з 900-х років минулого століття.

У 30-ті роки відбувається    становлення експертно-криміналістичних підрозділів органів внутрішніх справ: створюється розгалужена мережа науково-технічних відділень (груп), активно розвивається науково-дослідна діяльність, удосконалюється експертна практика в галузі криміналістики, на системну основ переводиться процес підготовки експертів-криміналістів.

У травні 1931 року приймається рішення про створення науково-технічних відділень в обласних центрах і оперативних секторах УСРР.

У квітні 1932 року експертно-криміналістичним підрозділам міліції України на законодавчому рівні надається право проведення науково- технічних експертиз.

Експертна служба стрімко розвивається у ці роки та щабель за щаблем проходить нові етапи свого встановлення, але вже в 1941 році з початком Великої Вітчизняної війни відбувається суттєвий занепад служби, спричинений втратою кадрів – частина працівників були мобілізовані на фронт; одні служили в частинах Червоної Армії, інші – у військах НКВС, підрозділах «СМЕРШу». По закінчені війни Експертна служба швидко відновлюється і вже в 1949 році криміналістичні підрозділи міліції функціонували  у всіх областях України.

  Наступним складним етапом розвитку Експертної служби стали 60-ті роки, у січні 60-го року ліквідовано загальносоюзне Міністерство внутрішніх справ, це негативно вплинуло на діяльність служби: погіршилось матеріально-технічне становище, послабилося науково-методичне забезпечення. В цей період загального занепаду та не визначеності щодо майбутнього Експертної служби, на посаді експерта науково-технічної групи УВС Тернопільської  області  працював Шумов Михайло Іванович.

Ситуація дещо покращилася в 1966 році, коли було створено загальносоюзне Міністерство охорони громадського порядку, яке через два роки реорганізовано в Міністерство внутрішніх справ СРСР – це сприяло централізації діяльності науково-технічних підрозділів, відновлення та покращення матеріально-технічного забезпечення, розвитку науково-методичної  бази. Саме в цей період розпочався новітній етап розвитку та встановлення служби в Тернопільській області.

З 1965 року по 1968 рік на посаді експерта науково-технічної групи УВС Тернопільського облвиконкому працював С.І. Ткаченко, який у 1968 році очолив науково-технічну групу.

З 1970 року по 1974 рік науково-технічне відділення УВС Тернопільського облвиконкому очолював В.Т. Архіменко.

З квітня 1974 року по березень 1982 року оперативно-технічне відділення УВС Тернопільської області очолював підполковник міліції Л.І.Лавренчук.

У 1978 році на службу в оперативно-технічне відділення УВС Тернопільської області був прийнятий В.Л. Кравець, який очолив підрозділ у 1984 році.

За 12 років керівництва Володимира Леонтійовича значно зріс професійний рівень працівників, покращилося технічне оснащення підрозділу. У 1986 році було обладнано першу пересувну криміналістичну лабораторію, широко почала використовуватися кінозйомка при проведенні слідчих дій та оперативно-розшукових заходів. Завдяки наполегливості, відданості та вмілому використанню криміналістичних засобів було розкрито низку тяжких і резонансних злочинів.

Сучасний етап розвитку служби в Тернопільській області бере свій початок з лютого 1999 року, коли відповідно до наказу УМВС України в Тернопільській області від 26.02.1999 № 97. було створено НДЕКЦ при УМВС в Тернопільській області. До складу Центру входять відділи криміналістичних досліджень, спеціальних видів досліджень, інженерно-технічних та економічних досліджень, вибухотехнічних і пожежно-технічних досліджень, а також відділ з техніко-криміналістичного забезпечення ОВС.

Підсумовуючи історичне минуле нашої служби хотів би подякувати усім тим, хто приклав зусилля до встановлення та розвитку служби, віддано та  наполегливо брав участь в її розбудові.

А тих, кого вже немає серед Нас, прошу вшанувати хвилиною мовчання ( всі встають).

На даний час Центр являється провідною експертною установою Тернопільщини і спеціалізується на техніко - криміналістичному забезпеченні проведення слідчих дій, судово-експертному забезпеченні розслідування кримінальних правопорушень, виконанні експертиз та наданні інших послуг.

Спеціалісти Центру мають змогу працювати в комфортних умовах,  сучасне лабораторне обладнання дає змогу проводити широкий спектр досліджень. За останні роки освоєно такі новітні напрямки досліджень, як: дослідження в сфері інтелектуальної власності, комп»ютерно-технічних та мистецтвознавчих досліджень. В рамках наукового дослідження створено автоматизовану інформаційну систему «Армекс», яка дає змогу, якісно та оперативно забезпечувати техніко-криміналістичний та судово-експертний супровід кримінальних правопорушень.

Провідні фахівці центру активно займаються науковою роботою, регулярно беруть участь в науково-практичних заходах, які проводяться на державному рівні, розробляють науково практичні посібники, як для експертів так і для працівників інших підрозділів. На сьогоднішній день у підрозділі працює два по шукачі наукових ступенів .

Попри виконання  основних завдань Центру, активно впроваджуємо в діяльність підрозділу  спортивну, просвітницьку, культурно-масову діяльність. З квітня п.р. запроваджено функціонування  власного сайту: ndekc.te.ua, на якому широко висвітлюється діяльність служби,  запрошуємо всіх гостей свята до його перегляду.  Приділяємо увагу спортивному вихованню. До речі,  з нагоди відзначення 13-ї річниці з Дня створення підрозділу, днями організовано та проведено Відкритий чемпіонат НДЕКЦ з настільного тенісу, участь у якому взяли представники  7 підрозділів УМВС України в області, переможцями  якого стали представники слідчого управління.

Пройшла своє бойове хрещення  команда НДЕКЦ з мініфутболу, в планах заявити участь команди у чемпіонаті УМВС, які проводиться під егідою «Динамо».

Займаємось благодійністю, постійно відвідуємо з матеріальною допомогою вихованців  школи-інтернату у с.Нове Село Підволочиського району.

Хорошою традицією служби є те, що в ній завжди вміло поєднуються досвід та професіоналізм ветеранів служби з креативністю та наполегливістю молодого покоління. Клопітка праця колективу неодноразово відзначалась з позитивної сторони, як керівництвом УМВС, так і МВС. Підрозділ традиційно визнається одним з кращих в Україні.

Підсумовуючи вищесказане хотів би висловити щирі слова подяки нашим ветеранам, які присутні на святі, а саме: Венгриняку Ярославу Володимировичу, Дігаю Володимиру Іліччу, Ковилову Генадію Константиновичу, Мандрику Богдану Степановичу, Кульбачинському Михайлу Левковичу,  Турапіну Георгію Івановичу, Алєксандрову Валерію Анатолійовичу, Кравцю Володимиру Леонтійовичу  та всім іншим, завдяки кому була створена та розвивалась Експертна служба в області. 

Але хочу запевнити Вас, шановні ветерани, що в підрозділі підросла надійна зміна, в цей день хочеться висловити слова подяки досвідченим працівникам служби: Морозу Сергію, Долензі Олександру, Гоцку Ігорю, Коробчуку Василю, Рубасі Віктору, Джуглі Сергію, Григорович Тетяні, Федишин Аллі Миколаївні, Костів Інні Бориславівні, які своєю щоденною, клопіткою працею підтверджують статус Експертної служби в системі органів внутрішніх справ області.

Також приємно відзначити, що у підрозділі  підростає нова зміна:  Судомир Тарас, Базар Володимир, Гевко Олег, Предко Роман, Майка Петро, Роман Аліна, які не тільки сумлінно виконують покладені на них обов’язки, але й  беруть активну участь у спортивному та культурно-масовому житті колективу.       

Сердечно вітаю Вас із професійним святом – Днем експертної служби України. У цей день прийміть щирі побажання подальших успіхів, розвитку і процвітання нашої справи, творчих сил та наснаги. Нехай робота і надалі буде тим ясними променем, що освітлює будні і свята нашого суспільства. Бажаю Вам міцного здоров’я, великого людського щастя, миру, злагоди та втілення всіх Ваших намірів у житті.