Правилами дорожнього руху України на водіїв транспортних засобів покладається ряд обов’язків. Вони стосуються і документів, які водій зобов’язаний мати при собі, і дій водія у випадку зупинки транспортного засобу працівником поліції. Але найбільш важливими є обов’язки водія покликані забезпечити безпеку дорожнього руху.

Безпека дорожнього руху — це комплекс та система правил, заходів і засобів, що забезпечують умови безпечного дорожнього руху, які спрямовані на захист і збереження життя і здоров'я активним та пасивним учасникам дорожнього руху, а також захист і збереження довкілля та майна.

Відповідно до пункту 2.3 а) Правил дорожнього руху України для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов’язаний: перед виїздом перевірити і забезпечити технічно справний стан і комплектність транспортного засобу, правильність розміщення та кріплення вантажу;

Технічний стан – відповідність колісних транспортних засобів (КТЗ) складу його конструкції на дату реєстрації та сукупність фактичних експлуатаційних характеристик КТЗ на дату перевірки.

Справний стан (справність) – стан транспортного засобу, який відповідає усім вимогам нормативно-технічної і (або) конструкторської документації.

Якщо об’єднати дані два поняття то отримаємо визначення технічно справного стану, при якому на момент перевірки всі вузли і системи транспортного засобу відповідають вимогам законодавства, чинних нормативних документів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху й охорони навколишнього середовища та вимогам підприємства-виробника.

За статистикою найпоширеніші причини дорожньо – транспортних пригод розподіляються так:

       через помилкові дії людини – 60 – 70 %;

       через незадовільний стан доріг і невідповідність дорожніх умов характеру руху – 20 – 30%;

       через технічні несправності транспортних засобів 10 – 15% .

Оскільки вплинути на помилкові дії людини завчасно у більшості випадків неможливо то варто звернути увагу на таку причину  виникнення дорожньо-транспортних пригод  як неналежний технічних стан транспортних засобів.

Розподіл кількості ДТП за видами

технічних  несправностей транспортних засобів (згідно статистичних спостережень)

 

Несправність

Кількість ДТП, %

Робочої гальмової системи

31,8

Зовнішніх світлових приладів

20,2

Зносу малюнка протектора

14,3

Рульового управління

13,6

Інші

20,1

 

Як видно з наведених даних, несправності основних систем транспортних засобів  мають значний вплив на кількісні показники утворення ДТП. Якщо робоча гальмова система чи рульове керування не дають змоги водієві зупинити транспортний засіб або здійснити маневр під час руху з мінімальною швидкістю, то використання такого транспортного засобу є небезпечним, перш за все для самого водія, а тому забороняється згідно з пунктом 31 ПДР України.

Неправильна робота або непрацездатність зовнішніх світлових приладів, може привести до: нерозуміння водія (або несвоєчасно виявлення його транспортного засобу в темну пору доби) іншими учасниками дорожнього руху, що в подальшому може призвести до виникнення ДТП.

Знос малюнка протектора шин чи встановлення шин, які не відповідають моделі транспортного засобу, може привести до заносу автомобіля під час руху або під час екстреного гальмування, що наражає на небезпеку як водія так і інших учасників дорожнього руху.  

Згідно з статтею 36 Закону України «Про дорожній рух»: власники транспортних засобів або особи, які їх експлуатують, зобов’язані забезпечувати своєчасне і в повному обсязі проведення робіт по технічному обслуговуванню і ремонту згідно з нормативами, встановленими виробниками відповідних транспортних засобів.

Своєчасне виявлення і усунення несправностей систем або елементів систем, які безпосередньо впливають на безпеку руху, таких як: система рульового керування, робоча гальмова система, система зовнішнього освітлення та світлової сигналізації, колеса і шини, може значно знизити показники настання ДТП через неналежний технічний стан транспортних засобів.

Про власне життя і безпеку, своїх рідних, оточуючих кожен громадянин повинен дбати в першу чергу особисто. Особливу увагу в наш час потрібно звертати на швидке збільшення кількості транспортних засобів на дорогах України, з яким щороку нажаль зростає й кількість «авто-пригод». Відповідно підтримання автомобіля  в технічно справному стані допоможе знизити  цей показник. 

 

     Судовий експерт Тарас Чорний