Майже кожен день на дорогах нашої області трапляються аварії, як правильно поводитися у цій ситуації, радить головний експерт Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Олександр Проскуряков.

Дорожньо-транспортна пригода – це завжди сильний стрес для її учасників. Буває, що водій учасник ДТП забуває від хвилювання свою домашню адресу, а про пункти Правил дорожнього руху, що регламентують дії водіїв на місці ДТП, годі й говорити. Шоковий стан робить людей беззахисними перед обставинами, а тому правим часто буває той, хто швидше зорієнтується в ситуації і займе більш активну позицію (про справедливість тут говорити не доводиться). Проте саме знання основних правил поведінки на місці ДТП дозволяє запобігти можливим неточностям при оформленні необхідних документів.

Дії водіїв – учасників ДТП

У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов’язаний:
- негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди;
- увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки на відстані не ближче 20 метрів до транспортного засобу в населених пунктах і 40 метрів поза ними;
- вжити можливих заходів для надання першої медичної допомоги потерпілим, викликати карету швидкої допомоги, а якщо це не можливо, звернутися за допомогою до присутніх і відправити потерпілих до лікувального закладу;
- у разі неможливості виконати дії, перелічені в попередньому пункті, відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки; у лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред’явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди;
- повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи підрозділ міліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття працівників міліції;
- вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об’їзд місця пригоди;
- до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Якщо внаслідок дорожньо-транспортної пригоди немає потерпілих та не завдано матеріальної шкоди третім особам (інші учасники дорожнього руху, які через обставини виявились причетними до дорожньо-транспортної пригоди), а транспортні засоби можуть безпечно рухатися, водії (за наявності згоди в оцінці обставин скоєного) можуть прибути до найближчого поста Державтоінспекції або в орган чи підрозділ міліції для оформлення відповідних матеріалів, попередньо склавши схему та поставивши підписи під нею.

Документи, які оформляються на місці ДТП

У разі, коли ДТП не спричинила важких наслідків, інспектор ДАІ проводить огляд місця події і складає протокол про адміністративне правопорушення. До протоколу додаються:
- протокол огляду місця події зі схемою ДТП;
- протокол огляду і перевірки технічного стану транспортного засобу;
- акт медичного огляду про наркотичне або алкогольне сп'яніння учасників ДТП;
- пояснення водіїв, причетних до ДТП, і свідчення очевидців.
Всі вище зазначені документи (за винятком пояснень інших учасників і свідчення очевидців ДТП) оформляються у присутності водія і при його безпосередній участі.
Копія протоколу вручається негайно після його складання за підписом особи, що вчинила правопорушення, а також потерпілому на його прохання.
При ДТП, що призвела до важких наслідків (спричинення середньої або тяжких тілесних ушкоджень, загибель людей), складаються всі вищезазначені документи (за винятком протоколу про адміністративне правопорушення). У таких випадках огляд місця проводить слідчий.

Як заповнити європротокол?

Після 19 вересня 2011 року, з набранням чинності Законом № 3045-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо дорожньо-транспортних пригод та виплати страхового відшкодування, учасники дорожнього руху отримали можливість оформляти ДТП за спрощеною схемою – шляхом заповнення європротоколу .
Європротокол - це спеціальний бланк уніфікованого по всій Європі зразка, який заповнюється водіями-учасниками ДТП на місці аварії за умови участі забезпечених транспортних засобів, відсутності травмованих або загиблих людей, відсутності у водіїв ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також за наявності згоди щодо обставин скоєння ДТП.
Під час складання європротоколу необхідно відобразити розташування транспортних засобів в кінцевому положенні, вказавши умовними позначеннями напрямок їх руху до зіткнення. Також слід відобразити всі об'єкти, що знаходяться в безпосередній близькості до аварії (рекламні щити, світлофори, зупинки громадського транспорту тощо) і вказати дорожню розмітку на місці пригоди або її відсутність. Доцільно зафіксувати місце аварії і на фотокамеру або камеру мобільного телефону з прив'язкою до прилеглої території. Всі необхідні вимірювання водії при цьому виконують самостійно.
Європротокол повинен бути повністю заповнений і підписаний учасниками пригоди, після чого він розділяється на оригінал і копію. Після поділу внесення змін до бланку не допускається. Заповнений бланк повідомлення про ДТП надається в страхову компанію не пізніше, ніж через 3 дні з моменту його заповнення. Протягом наступних 30 днів потерпілий повинен подати заяву про виплату страхового відшкодування, прикріпивши до нього копії паспорта, документа, що посвідчує право на отримання страхового відшкодування, довідку про присвоєння ІПН, а також документ, що підтверджує право власності на пошкоджене майно на день ДТП.
Якщо ж водії застраховані, цілі та тверезі й вирішили скористатися європротоколом, то вони звільняються від обов'язку інформувати ДАІ про цю ДТП.

Неправильне складання європротоколу або несвоєчасне подання його в страхову компанію може спричинити відмову у виплаті відшкодування.