Постановою кабінету міністрів від 20 червня 2000 р. N 988 було утворено Експертну службу Міністерства внутрішніх справ. За 18 років свого існування Служба пройшла шлях розвитку від традиційної криміналістики та декількох напрямків спеціальних видів досліджень до повного спектру судових експертиз. За ці роки службою у кожній області створено сучасні лабораторні комплекси, освоєно найскладніші інструментальні та аналітичні методи досліджень.

Тернопільський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України також вніс свій вклад у розвиток служби. Так з моменту його утворення, з 20 напрямків експертиз у 2000 році, фахівцями підрозділу, на даний час, опановано 40 експертних спеціальностей. Центр займає провідні позиції у західному регіоні за напрямками комп'ютерно-технічних, мистецтвознавчих експертиз, досліджень у сфері інтелектуальної власності. У 2017 році підрозділ акредитований на відповідність вимогам міжнародного стандарту ДСТУ ISO/IEC 17025-2006.

З нагоди 18 річниці створення служби була проведена урочиста нарада, у якій прийняв участь заступник начальника управління Національної поліції Галевич В.Б. під час якої привітав працівників Центру із святом та висловив подяку за плідну співпрацю.